„Przystanek – Orunia Park”

Jesteś tutaj

Written by tomasz.hildebrand On the

3 czerwca godzina 17.00 jedna z najciekawszych dzielnic Gdańska - Orunia zaprasza na wielką fetę z okazji 100-lecia Parku Oruńskiego pod tytułem „Przystanek – Orunia Park”

 

Co się wydarzy?

 

3 czerwca 2018 roku Park Oruński przywita odwiedzających bramą ozdobioną kwiatami oraz  herbami Gdańska i Oruni. Po jej przekroczeniu goście przeniosą się do roku 1918 i staną się uczestnikami rekonstrukcji uroczystości przekazania praw do Parku Oruńskiego Miastu i mieszkańcom.

 

Historyczną atmosferę podkręcą atrakcje z epoki, takie jak zabytkowy samochód, który będzie częścią inscenizacji uroczystości odczytania testamentu Emilii Hoene, konny tramwaj obsługiwany przez ubranych w oryginalne stroje tramwajarzy, zakochane pary pływające w łódkach, czy malarze, żywcem wyjęci z początku XX wieku.

 

Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie koncert Gdańskiej Orkiestry Promenadowej z najpiękniejszymi utworami Straussa, start o godzinie 19.00.

           

Każdy, kto przekroczy magiczną bramę Parku Oruńskiego może liczyć na doskonałą zabawę w stylu retro. Wydarzenie, które chcemy odtworzyć miało miejsce równo sto lat temu za sprawą testamentu ostatniej spadkobierczyni terenu – Emilii Hoene.

 

 

Skąd nazwa „Przystanek Orunia Park„ ?

 

To nie tylko nawiązanie do kursujących sto lat temu na Orunię tramwajów, ale zachęta do zatrzymania się, do odpoczynku w pięknym otoczeniu i chwili refleksji nad złożoną historia Miasta.

 

Rok 1918 to bardzo trudny czas. Kończy się wojna, po Gdańsku tułają się żołnierze szukający drogi do domu. Testament Emilii Hoene przekazujący mieszkańcom w użytkowanie piękny, zabytkowy Park Oruński, dał zmęczonym ludziom miejsce, w którym mogli się poczuć lepiej. 

 

Na Orunię można było dojechać tramwajem, ale też wybrać się tam na piechotę, ponieważ niedaleko znajduje się centrum.

 

Park, po rewaloryzacji, jest dzisiaj pełen zieleni, akwenów wodnych, urokliwych alejek i zakamarków. Mimo zmian żyje w nim wspomnienie dawnych lat, historii i legend. Wiele z nich i nastrój minionego czasu przywołamy do parku w to magiczne czerwcowe popołudnie.

 

 

Na tym nie koniec..

 

Zapraszamy również na cykl koncertów piosenki aktorskiej, które będą odbywały się w nowym Amfiteatrze na terenie Parku Oruńskiego. Pierwszy z nich mamy już za sobą, 12 maja wystąpił Andrzej Sikorowski. 03 czerwca w ramach wydarzenia „Przystanek – Orunia Park” wystąpi Gdańska Orkiestra Promenadowa, 24.06 Katarzyna Dąbrowska, 15.07 Sonia Bohosiewicz, 04.08 Emilian Kamiński, 25.08 Stanisława Celińska oraz 08.09 Zbigniew Zamachowski.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

 

Historia Parku Oruńskiego

(źródło: WIKIPEDIA)

W minionych wiekach Orunia była miejscem odpoczynku gdańskich mieszczan. Znajdowały się tu podmiejskie dworki. Pod koniec XVI wieku na tym terenie istniał dworek myśliwski, który widnieje już na mapie z 1599 r. Pierwszymi jego właścicielami byli bracia Tewes, później gdański rajca Michał Kerl. Na początku XVII wieku dworek przeszedł w ręce burmistrza gdańskiego Bartłomieja Schachmanna. Nadał on temu miejscu cechy przydwornego założenia parkowego. Z jego inicjatywy powstały stawy i strumień.W 1630 r. właścicielem ogrodu został burmistrz Gdańska Johann Zierenberg. Rezydencja parkowa stała się wtedy miejscem spotkań artystów i elity. Sam park nabrał cech ogrodu renesansowego, rozległe kwatery kwiatowe miały kształt geometryczny.

Złota era parku

Pod koniec XVII wieku park przeszedł na własność gdańskiego armatora Albrechta Groddecka. W 1698 nocował tu August II Mocny. W 1734, podczas rosyjskiego oblężenia Gdańska, znajdowała się tu kwatera rosyjskiego marszałka Münnicha. Tutaj też prawdopodobnie został podpisany akt kapitulacji Gdańska. Rodzina Groddecków posiadała park w latach 1685 – 1779.W 1780 właścicielem ogrodu został gdański botanik Gottfried Reyger. Wtedy park stracił swój renesansowy charakter na rzecz bardziej naturalnego układu przestrzennego. Zaczęły powstawać punkty widokowe. Urządzono tu także ogród botaniczny. Hodowano w nim ananasy, owoce cytrusowe i kawę. Reyger, członek Towarzystwa Przyrodniczego, prowadził obserwacje botaniczne w ogrodzie, tworząc pracę O rosnących dziko w okolicy Gdańska roślinach, w której określił porę kwitnienia 360 roślin.

W 1798, podczas swojej podróży z Prus do Berlina, park odwiedził Fryderyk Wilhelm III Pruski[.

W 1803 r. pałacyk wraz z parkiem nabył kupiec angielski Edward Solly. W 1807 r. Gdańsk zajęli Francuzi, co spowodowało konieczność wyjazdu właściciela. Następnym właścicielem był Mateusz Józef Hanneman. W 1813, podczas wojen napoleońskich, Francuzi stoczyli tu potyczkę z Rosjanami, w wyniku której ogród został zdewastowany. Od tego wydarzenia bierze nazwę jedno ze wzgórz parkowych – Góra Łez.

Po tym wydarzeniu park przeszedł w ręce gdańskiego kupca Fryderyka Hoene. W tamtym czasie nabrał cech romantycznych. Hoene podjął się restauracji ogrodu i odbudowy dworku. W tym okresie pomiędzy dwoma stawami znajdował się mniejszy trzeci staw, w którym najprawdopodobniej hodowano ryby ozdobne[.