Imprezy GAK

Jesteś tutaj

Największe wydarzenia Gdańskiego Archipelagu Kultury:

FESTIWAL GDAŃSK DŹWIGA MUZĘ
międzynarodowy, jedyny w Polsce i drugi w Europie, Festiwal w całości poświęcony kulturze tańca i muzyki. Plac Zebrań Ludowych w centrum Miasta Gdańska, zostaje przekształcony w miasteczko festiwalowe z trzema strefami tanecznymi, strefą regeneracji, muzyczną sceną główną, dance parkiem, wypełniając się kilkutysięcznym tłumem miłośników różnych współczesnych stylów tanecznych, twórców i fanów street art'u i muzyki z całej Polski i z zagranicy.

Organizator: SCENA MUZYCZNA GAK / Plac Zebrań Ludowych / www.festiwalgdm.pl

---

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
to doroczna plenerowa impreza teatralna organizowana w Gdańsku od 1997 roku. Pierwsza FETA miała być jednorazowym wydarzeniem dla uczczenia 1000-lecia Miasta Gdańsk. Uznana w plebiscycie publiczności za najważniejsze wydarzenie artystyczne obchodów milenijnych, została wpisana na stałe do programu kulturalnego miasta i stała się jednym z największych, znaczących i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy.


fot. K. Stańczak

Festiwal odbywa się w połowie lipca, goszcząc około 20-30 grup teatralnych z całego świata, które prezentują spektakle przez 3 dni i 4 noce. Festiwal daje mieszkańcom Gdańska i turystom możliwość obcowania z najwartościowszymi zjawiskami i trendami we współczesnym teatrze ulicznym, plenerowym i teatrze tańca, zarówno polskim, jak i światowym.


fot. K. Stańczak

Organizatorem festiwalu jest „Plama” Gdański Archipelag Kultury na Zaspie. Impreza jest ogólnodostępna i bezpłatna. Festiwalowi towarzyszy FOTO FETA, pokonkursowa wystawa fotograficzna, której otwarcie inauguruje każdą kolejną edycję festiwalu.

Organizator: PLAMA  / Gdańsk Stare Przedmieście, Dolne Miasto / www.feta.pl / www.facebook.com/FETAfestiwal

---

OBRAZY OGNIEM MALOWANE
Obrazy Ogniem Malowane to plenerowa akcja artystyczna, której motywem przewodnim jest ogień i światło zastosowane jako element instalacji, aranżacji przestrzeni czy działań teatralnych.


fot. A. Bogdan

Po raz pierwszy impreza odbyła się w 1993 i miała charakter warsztatów prowadzonych przez nieżyjącego już wybitnego ceramika Edwarda Roguszczaka. Niepoprzedzona żadnymi akcjami promocyjnymi skupiła dużą widownię w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji, jak również w oknach okolicznych dziesięciopiętrowych bloków. Tak duże zainteresowanie skłoniło nas do kontynuacji i nadania temu wydarzeniu charakteru corocznej imprezy, w której pole do działania z ogniem oddajemy profesjonalistom oraz amatorom.

Organizator: PLAMA  / Gdańsk Zaspa, ul. Pilotów / www.facebook.com/PlamaGAK

---

WINDOWISKO
Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich I Adaptacji to spotkania teatrów, które tworzą spektakle w oparciu o własne, oryginalne teksty. Dopuszczamy również możliwość stworzenia własnej adaptacji prozy, poezji, czy publicystyki. Bardzo ważnym elementem w wyborze zespołów do programu festiwalu jest jakość słowa, które stanowi o nowej dramaturgii.


fot. J. Nowak

Stawiamy na dzieła nowe, które trudno zobaczyć na deskach teatralnych. Podczas festiwalu obok teatrów uznanych, przyjeżdżających do nas z premierowymi spektaklami prezentują się młode, ambitne grupy teatralne, stawiające często pierwsze kroki na scenie. Dzięki takiemu zderzeniu chcemy sprowokować teatry do twórczej obserwacji i wymiany doświadczeń, które mogą w przyszłości zaowocować wspólnymi projektami teatralnymi.

Organizator: WINDA / Teatr Wybrzeże / www.windowisko.pl 

---

TEATR LEŚNY JAŚKOWA DOLINA
Koncerty  i festyny plenerowe w Teatrze Leśnym w Jaśkowej Dolinie w Gdańsku (obiekt z 1911 roku, reaktywowany w roku 2001) skierowane do mieszkańców Gdańska i turystów, odbywające się od końca maja do końca sierpnia.

Cykl składa się z koncertów i mini-festiwali oraz jednego, dużego, międzynarodowego festiwalu jazzowego Gdańskie Noce Jazsowe - prezentujących różne oblicza muzyki. W skład cyklu wchodzą koncerty współczesnej muzyki poważnej, jazzowe, bluesowe i folkowe oraz koncerty piosenki poetyckiej, aktorskiej i autorskiej oraz wieczór teatralny.

Wydarzenia mają przybliżać wartościowe prądy w muzyce polskiej i zagranicznej w niezwykłej scenerii leśnego amfiteatru oraz promować młodych artystów, ze szczególnym uwzględnieniem artystów lokalnych. Koncerty w Teatrze Leśnym są okazją do spotkania artystów uznanych, debiutantów i artystów niepełnosprawnych z wielopokoleniową publicznością.     

Organizator: WINDA / Teatr Leśny, Jaśkowa Dolina / www.teatrlesny.pl 

---

FESTIWAL KOLORÓW NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ W GDAŃSKU
Dobra muzyka, uśmiechnięci ludzie i zabawa kolorami Holi to najlepszy przepis na udane powitanie lata w Gdańsku.
Festiwal kolorów to niezliczona ilość kolorów, oryginalne proszki Holi najwyższej jakości! (schodzą z ubrań :)) Najlepsi DJ'e, popularni artyści, których sami wybierzecie, smaczne jedzenie z najlepszych foodtrucków, pozytywna atmosfera i radość życia!

Organizator: SCENA MUZYCZNA GAK / Plac Zebrań Ludowych / Festiwal Kolorów 2019

---

FESTIWAL AKCEPT
To organizowane od 2010 roku spotkania artystyczne, trwałe wpisujące się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Trójmiasta. To spotkanie wielu podmiotów, które zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym  poprzez  prezentacje muzyczne, teatralne, plastyczne oraz inne formy ekspresji, sytuując w ich centrum osobę z niepełnosprawnością intelektualną, a także podmioty, których doświadczenie w różny sposób się z nią splata. W ciągu trzech festiwalowych dni uczestnicy i widzowie mają okazję zobaczyć liczne teatry z całej Polski, obejrzeć wystawy plastyczne i wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Organizator: TEATR GAK / Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9 / www.facebook.com/festiwal.akcept

---

GDAŃSKIE LODOWISKO
ślizgawka na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku to niezwykle popularny w sezonie zimowym obiekt miejski odwiedzany każdego roku przez ponad 120 000 osób.

Organizator: SCENA MUZYCZNA GAK / Plac Zebrań Ludowych / sprawdź harmonogram wejść - www

---

SYLWESTER GDAŃSKI
sylwestrowe koncerty gwiazd na Targu Węglowym i innych dzielniacach Gdańska, połączone z pokazem pirotechnicznym.