Teatr

Jesteś tutaj

Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury prowadzi szeroką gamę działań związanych z ogólnie pojętą edukacja kulturalną.
Oprócz zajęć stałych, prowadzi działalność projektową oraz współpracuje z instytucjami miejskimi oraz NGO przy współtworzeniu partnerstwa na rzecz społeczności lokalnych, grup defaworyzowanych, czy organizacji czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Teatr GAK jest głównym organizatorem Festiwalu Akcept.

ul. Dworcowa 9
80-026 Gdańsk Orunia
tel. 58 306 66 76
jarek.rebelinski@gak.gda.pl
teatrgak.gak.webd.pl
 

Teatr Poza Tym

Teatr Poza Tym powstał w 2006 roku. Początkowo działał przy Sopockiej Scenie Off de BICZ, gdzie zostało zrealizowane pierwsze "dzieło" zespołu -spektakl uliczny "Wyprzedaż wspomnień" z inspiracji prozą Brunona Schulza.

Z "Wyprzedażą" teatr objechał większość festiwali teatru ulicznego w Polsce (m. in. warszawska Sztuka Ulicy, gdańska FETA, Olsztyńska Trzydniówka Teatralna, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Żarach, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Ulicznych w Gorzowie) oraz brał udział w projektach "Kolory lata" w Łodzi oraz "Dni Sopotu w Krakowie". Zagranicą zagrał trzy spektakle na festiwalu La Strada w Bremie.

Obecnie Teatr Poza Tym działa w strukturach Gdańskiego Archipelagu Kultury, gdzie realizuje spektakle sceniczne min. "Jądro Kobiecości" na podstawie sztuki "Bombshells" Joanna Murray-Smith, "Cała moja całość" (scenariusz Ida Bocian) i uliczne (wspólna realizacja z Klubem Winda spektaklu "Zmiana toru" prezentowanego podczas XXX obchodów podpisanie porozumień sierpniowych).

Spektakle Teatru Poza Tym:

Wyprzedaż Wspomnień - 2006

Jądro Kobiecości  - 2009

Cała moja całość - 2011

Te białe kwiaty (współprodukcja z Teatrem FETA) - 2013

 

Projekty:

Warsztaty dramy – Projekt Drama

Projekt Drama to cykl szkoleń poświeconych pracy metodą dramy w szkole, świetlicy, na kółku teatralnym; skierowane m.in. do nauczycieli, terapeutów, studentów pedagogiki i psychologii, instruktorów teatralnych oraz wszystkich tych, którzy mają twórczy kontakt z młodzieżą. 

Jako grupa edukatorów dramy, chcących rozwijać i rozprzestrzeniać znajomość dramy w różnych kręgach społecznych, działamy w różnych przestrzeniach społecznych. Działamy w obszarach społeczności lokalnych, różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży, nauczycieli i terapeutów, rodziców, jak również biznesu. 

 

Teatr Forum

To pomysł na stworzenie przestrzeni na scenie Teatru GAK teatru edukacyjnego, nastawionego na młodego widza, który ma mieć kontakt z dobrą literaturą, nie zawsze obowiązkową. Jest to również okazja nie tylko do konfrontacji ze słowem, ale często z problemem. Każdy spektakl dotyczy pewnego tematu, o którym po prezentacji z młodym widzem rozmawiamy. W dyskusji w zależności od "przerabianej" tematyki biorą udział reżyserzy i aktorzy prezentowanych przedstawień, psycholodzy, terapeuci. Głównym celem projektu jest przede wszystkim promowanie życia kulturalnego wśród młodzieży, a także promowanie pozytywnych wzorów zachowań wśród młodych ludzi.

 

Współpraca/ Projekty realizowane w partnerstwie:

 

Festiwal Akcept

Festiwal Akcept to artystyczne  spotkanie wielu podmiotów, które każdego roku zabierają głos w  wielostronnym dialogu, wyrażanym  poprzez  prezentacje muzyczne,  teatralne, plastyczne i inne formy ekspresji. Jako integralną część festiwalu, inicjujemy cykl spotkań - w zamierzeniu corocznych - które odbywać się będą na Uniwersytecie Gdańskim, przyjmując formułę seminarium naukowego. Jego celem jest próba scalenia głosów środowiska akademickiego i profesjonalistów – praktyków, którzy żywo zainteresowani i zaangażowani w sprawy osób niepełnosprawnych, podejmują ze sobą dialog.

  

Festiwal realizowany jest we współpracy z Fundacja Akces www.facebook.com/fundacjaAKCES?fref=ts

 

Historie po Oruńsku

„Historie po Oruńsku” to projekt kulturalno-społeczny skierowany jest do wszystkich mieszkańców i pasjonatów dzielnicy Orunia. Trwać będzie od marca do grudnia 2014. Polegać będzie na zbieraniu historii ludzi i dzielnicy. Zebrane opowieści posłużą za inspirację do stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego. Punktem kulminacyjnym całego projektu będzie premierowy pokaz spektaklu, którego współautorami i współtwórcami będą mieszkańcy Oruni. Spektakl będzie wystawiony w przestrzeni publicznej dzielnicy. 

 


 

Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki – Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia –Św. Wojciech – Lipce

Patronat Medialny: Moja Orunia, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

 

Kroniki Dzielnicowe

Projekt ma na celu dotarcie i zaangażowanie w przedsięwzięcia kulturalne dzieci i młodzież z terenu dzielnicy Orunia, poprzez ułatwienie dostępu do kultury. Umożliwienie dzieciom i młodzieży odkrycie drzemiących w nich talentów, oraz uwrażliwienie ich na sztukę i potrzebę kontaktu z nią poprzez warsztaty. Proponowany program edukacji kulturalnej stanie się alternatywą do zachowań ryzykownych. Projekt przyczyni się do aktywizacji kulturalnej dzieci i młodzieży dzięki unikatowej formule organizacji warsztatów artystycznych w przestrzeni publicznej, w środowisku zamieszkania potencjalnych odbiorców. Przygotowane przez nas warsztaty twórcze i działania animacyjne: wystawy, występy artystyczne, pozwolą zniwelować bariery przestrzenne, finansowe oraz mentalne. Zajęcia warsztatowe wdrożone w trakcie projektu, oprócz swojej wartości artystycznej będą oddziaływać na uczestników oraz wpływać na ich aktywność i kształtować postawy zaangażowania w procesy tworzenia. Wartością będzie przekaz skierowany do najbliższego otoczenia.

 

Kroniki Dzielnicowe realizowane są we współpracy z: Dworkiem Artura GAK, Fundacja AKCES

 

Teatr Błękitna Sukienka. 

Dzielność Teatru Błękitna Sukienka to:

•Tworzenie i realizacja autorskich spektakli teatralnych.

•Prezentacje spektakli w Gdańsku i Polsce /premiera w GAK/

•Edukacja teatralna dorosłych.

•Organizowanie otwartych warsztatów dramowo - teatralnych dla kobiet.

 

Współpraca ze Stowarzyszeniem „Zróbmy sztukę”.

 

Ludzie mówią… teatr niebopiekło

Ludzie mówią… to spektakl o miłości. O tęsknocie za uczuciem, o ludzkim poszukiwaniu dobra, które trafia na grunt ohydnej manipulacji z wykorzystaniem wiary. Wiary w Boga. I o tym, że ślepa wiara w czystość intencji tego, który o niej naucza, staje się powodem osobistego dramatu bohaterki spektaklu. Bohaterki skazanej na ostracyzm miejscowej społeczności, wynikający z ludzkiej małości, ale też strachu przed dotknięciem prawdy - trudnej, bolesnej, niewygodnej, burzącej ustalony i ślepo respektowany porządek życia w wierze.
Jest też o zdradzie. O sprzeniewierzeniu się wierze. O zatracie człowieczeństwa, o straszliwym egoizmie tego, który składał śluby by stać po stronie dobra, po stronie miłości, po stronie sacrum, a który to sacrum profanuje, czyniąc z niego narzędzie pomocne do zaspokajania swoich chorych pragnień.
To spektakl, w którym człowiek pozostaje samotny z pulsującym pytaniem o znaczenie prawdy, znaczenie wiary, znaczenie zdrady, znaczenie miłości.

11.12.16
niedziela
17:00

7. Festiwal Akcept

Ruszamy z kolejną edycję Festiwalu Akcept. Mamy za sobą już sześć udanych realizacji tej imprezy, dlatego z entuzjazmem ogłaszamy, iż VII Festiwal Akcept odbędzie się w tym roku w dniach: 19 – 21 maja, oferując jak zawsze bogaty i interesujący repertuar wydarzeń.

19.05.16
czwartek
10:00

Właściwie tango - spektakl w reżyserii Marzeny Nieczuja - Urbańskiej

Teatr Gdański Archipelag Kultury, zaprasza na spektakl "Właściwie... tango" Teatru Medium z SCK w Starogardzie Gdańskim, podejmujący tematykę przemocy domowej. Inspiracją do powstania przedstawienia był wykład prof. UG, dr hab. Roberta Opory o patologiach społecznych oparty na prawdziwych historiach kobiet oraz na książce "Trzepot skrzydeł" Katarzyny Grocholi.

01.04.16
piątek
19:00

Podróż do wnętrza pomarańczy

Teatr Błękitna Sukienka zaprasza na spektakl pt. „Podróż do wnętrza pomarańczy”. Scenariusz powstał na podstawie książki francuskiego pisarza Gerarda Guegan „Polki. Podróż do wnętrza Polski”, który w ciekawym momencie naszej historii, bo po podpisaniu porozumień sierpniowych, przyjeżdża do Polski i postanawia opisać ten egzotyczny dla siebie kraj - historiami kobiet.

30.01.16
sobota
18:00

AKCEPT 2015

Mamy za sobą już pięć udanych realizacji tej imprezy, toteż z entuzjazmem ogłaszamy, iż VI Festiwal Akcept odbędzie się w tym roku w dniach: 21 – 23 maja, oferując jak zawsze bogaty i interesujący repertuar wydarzeń. Jak co roku, Festiwal Akcept na trwałe wpisany w kalendarz artystycznych wydarzeń Trójmiasta, pozostaje spotkaniem wielu podmiotów, które zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym poprzez prezentacje muzyczne, teatralne, plastyczne i inne formy ekspresji, sytuując w ich centrum osobę z niepełnosprawnością intelektualną, a także podmioty, których doświadczenie w różny sposób się z nią splata. W ciągu trzech festiwalowych dni uczestnicy i widzowie będą mieli okazję zobaczyć teatry w Trójmiasta, Warszawy, Białegostoku, Ostródy usłyszeć koncerty Remontu Pomp oraz zespołu Sektor L4, obejrzeć dwie wystawy oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych.

21.05.15
czwartek
16:00

Spektakl "Zimno mi, duszno mi"

Spektakl „Zimno, duszno mi” jest próbą zupełnie nowego spojrzenia na najpopularniejszą chorobę psychiczną końca XX i początku XXI wieku – depresję. W celu realizacji tego projektu Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych zaprosiło do współpracy osoby chore psychicznie, które nie tylko współtworzyły scenariusz, ale i występują w przedstawieniu.

07.10.14
wtorek
11:00

Teatr dla młodzieży "Alternatywa"

Teatr młodzieżowy "Alternatywa"  skupia młodzież w wieku 13 -17 lat.

Zajęcia  mają na celu wzbogacać osobowość uczestników, pobudzać ich wyobraźnię, koncentrację, poprzez technikę warsztatu teatralnego.

Zajęcia prowadzi  Ewa Krawczyk Instruktor kulturalno - oświatowy, która od 10 lat  z wielka pasją współpracuje  z dziećmi i młodzieżą organizując spektakle w Gdańskiem Archipelagu Kultury.

OD: pią 19.09.14
DO: pią 29.05.15

Zobacz daty
17:30

Teatr dla dzieci "Stokrotka"

Teatr dziecięcy "Stokrotka"  skupia dzieci w wieku 5 - 12 lat.
Zajęcia  mają na celu wzbogacać osobowość uczestników, pobudzać ich wyobraźnię, koncentrację, poprzez technikę warsztatu teatralnego.
Zajęcia prowadzi  Ewa Krawczyk Instruktor kulturalno - oświatowy, która od 10 lat  z wielka pasją współpracuje  z dziećmi i młodzieżą organizując spektakle w Gdańskiem Archipelagu Kultury.
OD: pią 19.09.14
DO: pią 29.05.15

Zobacz daty
16:00

Teatr Błękitna Sukienka

Teatr Błękitna Sukienka rozpoczął swoją działalność w marcu 2011 roku we Wrzeszczu. Tworzyło go osiem kobiet, aktorek-amatorek współpracujących z reżyserem i dramatopisarką Ritą Jankowską. Po miesiącach improwizacji i teatralnego warsztatu powstał ich pierwszy autorski spektakl „Skacz marysiu”.
Jego premiera odbyła się 18 listopada 2011 roku we wrzeszczańskiej synagodze.
Po spektakularnym sukcesie „Skacz Marysiu”, wielkim zainteresowaniu mediów kobietami, uprawiającymi teatr - nadszedł czas krzepnięcia w teatralnej tożsamości.
OD: wt 16.09.14
DO: wt 26.05.15

Zobacz daty
18:30

Strony