Teatr

Jesteś tutaj

Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury prowadzi szeroką gamę działań związanych z ogólnie pojętą edukacja kulturalną.
Oprócz zajęć stałych, prowadzi działalność projektową oraz współpracuje z instytucjami miejskimi oraz NGO przy współtworzeniu partnerstwa na rzecz społeczności lokalnych, grup defaworyzowanych, czy organizacji czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Teatr GAK jest głównym organizatorem Festiwalu Akcept.

ul. Dworcowa 9
80-026 Gdańsk Orunia
tel. 58 306 66 76
laura.haras@gak.gda.pl
 

Teatr Poza Tym

Teatr Poza Tym powstał w 2006 roku. Początkowo działał przy Sopockiej Scenie Off de BICZ, gdzie zostało zrealizowane pierwsze "dzieło" zespołu -spektakl uliczny "Wyprzedaż wspomnień" z inspiracji prozą Brunona Schulza.

Z "Wyprzedażą" teatr objechał większość festiwali teatru ulicznego w Polsce (m. in. warszawska Sztuka Ulicy, gdańska FETA, Olsztyńska Trzydniówka Teatralna, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Żarach, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Ulicznych w Gorzowie) oraz brał udział w projektach "Kolory lata" w Łodzi oraz "Dni Sopotu w Krakowie". Zagranicą zagrał trzy spektakle na festiwalu La Strada w Bremie.

Obecnie Teatr Poza Tym działa w strukturach Gdańskiego Archipelagu Kultury, gdzie realizuje spektakle sceniczne min. "Jądro Kobiecości" na podstawie sztuki "Bombshells" Joanna Murray-Smith, "Cała moja całość" (scenariusz Ida Bocian) i uliczne (wspólna realizacja z Klubem Winda spektaklu "Zmiana toru" prezentowanego podczas XXX obchodów podpisanie porozumień sierpniowych).

Spektakle Teatru Poza Tym:

Wyprzedaż Wspomnień - 2006

Jądro Kobiecości  - 2009

Cała moja całość - 2011

Te białe kwiaty (współprodukcja z Teatrem FETA) - 2013

 

Projekty:

Warsztaty dramy – Projekt Drama

Projekt Drama to cykl szkoleń poświeconych pracy metodą dramy w szkole, świetlicy, na kółku teatralnym; skierowane m.in. do nauczycieli, terapeutów, studentów pedagogiki i psychologii, instruktorów teatralnych oraz wszystkich tych, którzy mają twórczy kontakt z młodzieżą. 

Jako grupa edukatorów dramy, chcących rozwijać i rozprzestrzeniać znajomość dramy w różnych kręgach społecznych, działamy w różnych przestrzeniach społecznych. Działamy w obszarach społeczności lokalnych, różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży, nauczycieli i terapeutów, rodziców, jak również biznesu. 

 

Teatr Forum

To pomysł na stworzenie przestrzeni na scenie Teatru GAK teatru edukacyjnego, nastawionego na młodego widza, który ma mieć kontakt z dobrą literaturą, nie zawsze obowiązkową. Jest to również okazja nie tylko do konfrontacji ze słowem, ale często z problemem. Każdy spektakl dotyczy pewnego tematu, o którym po prezentacji z młodym widzem rozmawiamy. W dyskusji w zależności od "przerabianej" tematyki biorą udział reżyserzy i aktorzy prezentowanych przedstawień, psycholodzy, terapeuci. Głównym celem projektu jest przede wszystkim promowanie życia kulturalnego wśród młodzieży, a także promowanie pozytywnych wzorów zachowań wśród młodych ludzi.

 

Współpraca/ Projekty realizowane w partnerstwie:

 

Festiwal Akcept

Festiwal Akcept to artystyczne  spotkanie wielu podmiotów, które każdego roku zabierają głos w  wielostronnym dialogu, wyrażanym  poprzez  prezentacje muzyczne,  teatralne, plastyczne i inne formy ekspresji. Jako integralną część festiwalu, inicjujemy cykl spotkań - w zamierzeniu corocznych - które odbywać się będą na Uniwersytecie Gdańskim, przyjmując formułę seminarium naukowego. Jego celem jest próba scalenia głosów środowiska akademickiego i profesjonalistów – praktyków, którzy żywo zainteresowani i zaangażowani w sprawy osób niepełnosprawnych, podejmują ze sobą dialog.

 

 

Festiwal realizowany jest we współpracy z Fundacja Akces www.facebook.com/fundacjaAKCES?fref=ts

 

Historie po Oruńsku

„Historie po Oruńsku” to projekt kulturalno-społeczny skierowany jest do wszystkich mieszkańców i pasjonatów dzielnicy Orunia. Trwać będzie od marca do grudnia 2014. Polegać będzie na zbieraniu historii ludzi i dzielnicy. Zebrane opowieści posłużą za inspirację do stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego. Punktem kulminacyjnym całego projektu będzie premierowy pokaz spektaklu, którego współautorami i współtwórcami będą mieszkańcy Oruni. Spektakl będzie wystawiony w przestrzeni publicznej dzielnicy. 

 

 

Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki – Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia –Św. Wojciech – Lipce

Patronat Medialny: Moja Orunia, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

 

Kroniki Dzielnicowe

Projekt ma na celu dotarcie i zaangażowanie w przedsięwzięcia kulturalne dzieci i młodzież z terenu dzielnicy Orunia, poprzez ułatwienie dostępu do kultury. Umożliwienie dzieciom i młodzieży odkrycie drzemiących w nich talentów, oraz uwrażliwienie ich na sztukę i potrzebę kontaktu z nią poprzez warsztaty. Proponowany program edukacji kulturalnej stanie się alternatywą do zachowań ryzykownych. Projekt przyczyni się do aktywizacji kulturalnej dzieci i młodzieży dzięki unikatowej formule organizacji warsztatów artystycznych w przestrzeni publicznej, w środowisku zamieszkania potencjalnych odbiorców. Przygotowane przez nas warsztaty twórcze i działania animacyjne: wystawy, występy artystyczne, pozwolą zniwelować bariery przestrzenne, finansowe oraz mentalne. Zajęcia warsztatowe wdrożone w trakcie projektu, oprócz swojej wartości artystycznej będą oddziaływać na uczestników oraz wpływać na ich aktywność i kształtować postawy zaangażowania w procesy tworzenia. Wartością będzie przekaz skierowany do najbliższego otoczenia.

 

Kroniki Dzielnicowe realizowane są we współpracy z: Dworkiem Artura GAK, Fundacja AKCES

 

Teatr Błękitna Sukienka. 

Dzielność Teatru Błękitna Sukienka to:

•Tworzenie i realizacja autorskich spektakli teatralnych.

•Prezentacje spektakli w Gdańsku i Polsce /premiera w GAK/

•Edukacja teatralna dorosłych.

•Organizowanie otwartych warsztatów dramowo - teatralnych dla kobiet.

 

Współpraca ze Stowarzyszeniem „Zróbmy sztukę”.

 

8. Festiwal Akcept

Jak co roku, Festiwal Akcept na trwałe wpisany jest w kalendarz artystycznych wydarzeń Trójmiasta. Pozostaje spotkaniem wielu podmiotów, które zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym  poprzez  prezentacje muzyczne,  teatralne, plastyczne oraz inne formy ekspresji, sytuując w ich centrum osobę z niepełnosprawnością intelektualną, a także podmioty, których doświadczenie w różny sposób się z nią splata. W ciągu trzech festiwalowych dni uczestnicy i widzowie będą mieli okazję zobaczyć liczne teatry z całej Polski, obejrzeć wystawy plastyczne i wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Oprócz prezentacji teatrlnych, po raz czwarty, Festiwal Akcept we współpracy z Zakładem Pedagogiki Specjalnej UG, zrealizuje   jedną  ze swoich integralnych części czyli IV Seminarium Naukowe. Jako prelegenci, wystąpią osoby reprezentujące  różnorodne środowiska i profesje, które łączy własne zaangażowanie w obszar praktycznego działania, jak i sferę teoretycznej refleksji prowokowanej pytaniami o relacje i związki wśród osób z niepełnosprawnościami.

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w Festiwalu Akcept, żywiąc nadzieję, iż  podobnie jak wcześniejsze jego edycje, stanie się onnie tylko przestrzenią spotkania ze światem splecionym z niepełnosprawnością oraz (wspólnego) odkrywania  sensów i znaczeń, jakie nadają mu egzystujące z nią postaci, ale  także będzie pretekstem i zachętą do publicznej dyskusji oraz namysłu nad zjawiskiem niepełnosprawności,  które jako Inność wpisane w przestrzeń życia codziennego, nieustannie skłania do stawiania pytań o miejsce i rolę osoby niepełnosprawnej oraz tych, którzy jej towarzyszą  na arenie zdarzeń potoczności.

Organizatorzy:

Gdański Archipelag Kultury - Teatr GAK

Fundacja Rozwoju Integracji Społecznej „Akces”

Partnerzy:

Grupa IM+ 

Zakład Pedagogiki Specjalnej UG

25.05.17
czwartek
10:00

Ludzie mówią… teatr niebopiekło

Ludzie mówią… to spektakl o miłości. O tęsknocie za uczuciem, o ludzkim poszukiwaniu dobra, które trafia na grunt ohydnej manipulacji z wykorzystaniem wiary. Wiary w Boga. I o tym, że ślepa wiara w czystość intencji tego, który o niej naucza, staje się powodem osobistego dramatu bohaterki spektaklu. Bohaterki skazanej na ostracyzm miejscowej społeczności, wynikający z ludzkiej małości, ale też strachu przed dotknięciem prawdy - trudnej, bolesnej, niewygodnej, burzącej ustalony i ślepo respektowany porządek życia w wierze.
Jest też o zdradzie. O sprzeniewierzeniu się wierze. O zatracie człowieczeństwa, o straszliwym egoizmie tego, który składał śluby by stać po stronie dobra, po stronie miłości, po stronie sacrum, a który to sacrum profanuje, czyniąc z niego narzędzie pomocne do zaspokajania swoich chorych pragnień.
To spektakl, w którym człowiek pozostaje samotny z pulsującym pytaniem o znaczenie prawdy, znaczenie wiary, znaczenie zdrady, znaczenie miłości.

11.12.16
niedziela
17:00

7. Festiwal Akcept

Ruszamy z kolejną edycję Festiwalu Akcept. Mamy za sobą już sześć udanych realizacji tej imprezy, dlatego z entuzjazmem ogłaszamy, iż VII Festiwal Akcept odbędzie się w tym roku w dniach: 19 – 21 maja, oferując jak zawsze bogaty i interesujący repertuar wydarzeń.

19.05.16
czwartek
10:00

Właściwie tango - spektakl w reżyserii Marzeny Nieczuja - Urbańskiej

Teatr Gdański Archipelag Kultury, zaprasza na spektakl "Właściwie... tango" Teatru Medium z SCK w Starogardzie Gdańskim, podejmujący tematykę przemocy domowej. Inspiracją do powstania przedstawienia był wykład prof. UG, dr hab. Roberta Opory o patologiach społecznych oparty na prawdziwych historiach kobiet oraz na książce "Trzepot skrzydeł" Katarzyny Grocholi.

01.04.16
piątek
19:00

Podróż do wnętrza pomarańczy

Teatr Błękitna Sukienka zaprasza na spektakl pt. „Podróż do wnętrza pomarańczy”. Scenariusz powstał na podstawie książki francuskiego pisarza Gerarda Guegan „Polki. Podróż do wnętrza Polski”, który w ciekawym momencie naszej historii, bo po podpisaniu porozumień sierpniowych, przyjeżdża do Polski i postanawia opisać ten egzotyczny dla siebie kraj - historiami kobiet.

30.01.16
sobota
18:00

AKCEPT 2015

Mamy za sobą już pięć udanych realizacji tej imprezy, toteż z entuzjazmem ogłaszamy, iż VI Festiwal Akcept odbędzie się w tym roku w dniach: 21 – 23 maja, oferując jak zawsze bogaty i interesujący repertuar wydarzeń. Jak co roku, Festiwal Akcept na trwałe wpisany w kalendarz artystycznych wydarzeń Trójmiasta, pozostaje spotkaniem wielu podmiotów, które zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym poprzez prezentacje muzyczne, teatralne, plastyczne i inne formy ekspresji, sytuując w ich centrum osobę z niepełnosprawnością intelektualną, a także podmioty, których doświadczenie w różny sposób się z nią splata. W ciągu trzech festiwalowych dni uczestnicy i widzowie będą mieli okazję zobaczyć teatry w Trójmiasta, Warszawy, Białegostoku, Ostródy usłyszeć koncerty Remontu Pomp oraz zespołu Sektor L4, obejrzeć dwie wystawy oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych.

21.05.15
czwartek
16:00

Spektakl "Zimno mi, duszno mi"

Spektakl „Zimno, duszno mi” jest próbą zupełnie nowego spojrzenia na najpopularniejszą chorobę psychiczną końca XX i początku XXI wieku – depresję. W celu realizacji tego projektu Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych zaprosiło do współpracy osoby chore psychicznie, które nie tylko współtworzyły scenariusz, ale i występują w przedstawieniu.

07.10.14
wtorek
11:00

Teatr dla młodzieży "Alternatywa"

Teatr młodzieżowy "Alternatywa"  skupia młodzież w wieku 13 -17 lat.

Zajęcia  mają na celu wzbogacać osobowość uczestników, pobudzać ich wyobraźnię, koncentrację, poprzez technikę warsztatu teatralnego.

Zajęcia prowadzi  Ewa Krawczyk Instruktor kulturalno - oświatowy, która od 10 lat  z wielka pasją współpracuje  z dziećmi i młodzieżą organizując spektakle w Gdańskiem Archipelagu Kultury.

OD: pią 19.09.14
DO: pią 29.05.15

Zobacz daty
17:30

Teatr dla dzieci "Stokrotka"

Teatr dziecięcy "Stokrotka"  skupia dzieci w wieku 5 - 12 lat.
Zajęcia  mają na celu wzbogacać osobowość uczestników, pobudzać ich wyobraźnię, koncentrację, poprzez technikę warsztatu teatralnego.
Zajęcia prowadzi  Ewa Krawczyk Instruktor kulturalno - oświatowy, która od 10 lat  z wielka pasją współpracuje  z dziećmi i młodzieżą organizując spektakle w Gdańskiem Archipelagu Kultury.
OD: pią 19.09.14
DO: pią 29.05.15

Zobacz daty
16:00

Strony