Spotkanie

Albania - piękna nieznajoma

Jesteś tutaj

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem, fotografem, amatorem off-roadu - Andrzejem Pasławskim - osobą, która jak nikt inny zna Albanię. Odwiedził ją ponad dwudziestokrotnie, przemierzając tam kilkanaście tysięcy kilometrów. Multimedialna prezentacja oraz prelekcja pod tytułem "Albania - piękna nieznajoma" w Gamie, 13 października o godzinie 18:00. Wstęp bezpłatny.

Państwo Pasławscy o sobie:

"Żyłkę wędrowników i pasję do zwiedzania oboje wynieśliśmy z domów rodzinnych. Te zamiłowania łączymy od lat z pasją fotografowania, czego plonem jest mnóstwo zdjęć-migawek z naszych podróży. Doceniono to m.in. podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły”  w Krakowie przyznając naszemu pokazowi slajdów II miejsce, na Jesiennym Zlocie Miłośników Podróży w Tyrawie Solnej, gdzie bałkańska opowieść wywalczyła III miejsce. Jesteśmy od lat obecni na wielu Festiwalach Podróżniczych, Dniach Bałkańskich oraz innych podróżniczych wydarzeniach w kraju. Również w wielu czasopismach ukazały się relacje z wojaży po Bałkanach naszego autorstwa. Od kilkunastu lat przemierzamy Bałkany (ale nie tylko) w poszukiwaniu pięknych terenów, ciepła i przy tym wypoczynku, poznając historię i dzień dzisiejszy tego rejonu, który zafascynował nas tak bardzo, że wracamy tam co roku. Szukając miejsc dziewiczych, spokojnych i niebanalnych dość szybko uciekliśmy z Chorwacji, choć łączą nas z nią miłe wspomnienia i wielokrotnie przemierzając Czarnogórę poznawaliśmy Bośnię, Serbię i kraje ościenne. Zatoczyliśmy swoistą „bałkańską pętlę” i trafiliśmy do Albanii. I tu od dziewięciu lat spędzamy co roku kilka letnich tygodni. W Albanii spełniły się nasze marzenia o ciszy, spokoju, niezmąconej cywilizacją przyrodzie. Wraz z przygodą albańską rozpoczęliśmy przygodę z off-roadem i samochodem terenowym. To auto pozwala nam dotrzeć tam, gdzie nie zobaczymy żywej istoty, gdzie piękno przyrody niezmącone jest obecnością człowieka, a pokonanie 70ciu kilometrów to czasem 9cio godzinne zmagania z terenem. Albania jest krajem, w którym znajdziemy wszystko: niezmierzone góry, przepiękne kaniony, dzikie plaże, zapierające dech widoki. Na szczęście przyroda broni się tam jeszcze i to wszystko nie jest dostępne „na wyciągnięcie ręki”. Zaczęliśmy również penetrować Kosovo, jeszcze w ramach państwa serbskiego, później już jako niepodległą Republikę. Tu z kolei zrozumieliśmy i zobaczyli, jak tli się nieustannie bałkański lont, jak żyje się w chyba największym, multietnicznym tyglu Bałkanów.

Prezentacje to plon naszych wypraw, a od 2008 roku organizujemy wyprawy aut terenowych do najciekawszych terenów tego najbardziej pogmatwanego rejonu Europy."

Nie
13.10.14
poniedziałek
18:00
Gama
Spotkanie
Nie