Spotkanie

GROMADA SOBIESZEWO

Jesteś tutaj

WWW BANNER - gromada

17.03.2018 r. /sobota/ godz.12:00

Gdański Archipelag Kultury wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola zapraszają:

„GROMADA SOBIESZEWO”

SPOTKANIE

Zapraszamy na spotkanie z  Gośćmi, którzy przeniosą nas do czasów świetności dawnego Sobieszewa. Zobaczymy najnowsze nabytki archiwalnych fotografii pochodzących z kolekcji Bartosza Gast oraz Macieja Mogilnickiego. Zaprezentujemy również sensacyjne wyniki badań o nieistniejącej już Stacji Ratownictwa Brzegowego znajdującej się nieopodal wejścia nr. 16 w Sobieszewie.

Bartosz Gast oraz Maciej Mogilnicki, autorzy ukazujących się od 2012 r. kalendarzy „Sobieszewo na starych pocztówkach” postarają się przybliżyć problematykę pracy nad tak specyficznym wydawnictwem. Dowiemy się m.in.: jakie dylematy towarzyszą przy wyborze fotografii, jak umiejętnie wykorzystać posiadany zasób zgromadzonego materiału. Jednocześnie autorzy opowiedzą o pracach i ciekawych historiach jakie towarzyszyły przy kreacji najnowszego kalendarza na 2018 r. Prezentacja będzie okazją do uzupełnienia swoich zbiorów o aktualne jak i archiwalne wydanie kolekcjonerskiego kalendarza.

W drugiej części zapraszamy na spotkanie z kontradmirałem Marynarki Wojennej, prof. Antonim Komorowskim, który przedstawi efekty swoich badań i zaprezentuje nieznaną dotąd historię przedwojennej Stacji Ratownictwa Brzegowego, która była zlokalizowana na Wyspie Sobieszewskiej.

W rejonie obecnej polskiej granicy morskiej (od Świnoujścia do granicy wschodniej) działało przed wojną ponad 25 Stacji Ratownictwa Brzegowego. Zasługą drużyn ratowniczych jest uratowanie wielu rozbitków i udzielenie pomocy jednostkom na mieliźnie w pobliżu brzegu.  Jedną z gdańskich Stacji Ratownictwa Brzegowego była stacja zlokalizowana w Bohnsack (dziś Sobieszewo). Powstała w 1891 r. i była wyposażona w łódź ratowniczą, którą przewożono w razie potrzeby do plaży na wózku torowym oraz w aparat rakietowy do wystrzeliwania rzutek. Do 2017 r. sądzono, że budynek stacji Sobieszewo został zniszczony podczas działań wojennych lub tuż po wojnie. Przypadek sprawił jednak, że podczas pobytu w Sobieszewie udało się odkryć, dzięki zachowanemu kształtowi dużego okna w Tawernie Robinson, iż budynek ten jest pozostałością dawnej Stacji. Ten sensacyjny fakt potwierdziły analizy dokumentów archiwalnych i pomiary elementów budynku. Na dodatek wykonano graficzną rekonstrukcję budynku stacji i nałożono jego zarys na współczesną fotografię Tawerny. Wyniki analiz i efekty rekonstrukcji będą mogli Państwo poznać podczas sobotniego wydarzenia w „Wyspie Skarbów” GAK na Wyspie Sobieszewskiej.

WYSTAWA

Ekspozycja poświęcona powojennym czasom Wyspy Sobieszewskiej. Tematem przewodnim będą spisane przez nieznanego autora wspomnienia z lat 40. i 50. opisujące ówczesne realia na Wyspie Sobieszewskiej. Dowiemy się m.in. o sytuacji na tym terenie tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r., poznamy rys historyczny powstania Wyspy, etapy tworzenia administracji polskiej, rolnictwa, szkolnictwa etc.

Uzupełnieniem narracji, będą niepublikowane, archiwalne fotografie Wyspy Sobieszewskiej z lat 60. i 70. wykonane przez Zdzisława Błażejczaka, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel albumu, autor relacji Stefan Andrzejczak przekazał go w latach 90. do zbiorów Izby Pamięci Wincentego Pola. To sentymentalna podróż do czasów powojennej świetności Wyspy Sobieszewskiej. Na kilkunastu czarnobiałych fotografiach uwieczniono m.in.: ówczesną przeprawę promową na Wyspę, port rybacki w Świbnie, śluzę w Przegalinie, wizytację gospodarstwa SHRO w Wieńcu, wizytę na terenie tzw. Forsterówki.

 

Nie
17.03.18
sobota
12:00
Wyspa Skarbów
Spotkanie
Nie