Imprezy GAK

Jesteś tutaj

Największe wydarzenia Gdańskiego Archipelagu Kultury:

---

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
to doroczna plenerowa impreza teatralna organizowana w Gdańsku od 1997 roku. Pierwsza FETA miała być jednorazowym wydarzeniem dla uczczenia 1000-lecia Miasta Gdańsk. Uznana w plebiscycie publiczności za najważniejsze wydarzenie artystyczne obchodów milenijnych, została wpisana na stałe do programu kulturalnego miasta i stała się jednym z największych, znaczących i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy.


fot. K. Stańczak

Festiwal odbywa się w połowie lipca, goszcząc około 20-30 grup teatralnych z całego świata, które prezentują spektakle przez 3 dni i 4 noce. Festiwal daje mieszkańcom Gdańska i turystom możliwość obcowania z najwartościowszymi zjawiskami i trendami we współczesnym teatrze ulicznym, plenerowym i teatrze tańca, zarówno polskim, jak i światowym.


fot. K. Stańczak

Organizatorem festiwalu jest „Plama” Gdański Archipelag Kultury na Zaspie. Impreza jest ogólnodostępna i bezpłatna. Festiwalowi towarzyszy FOTO FETA, pokonkursowa wystawa fotograficzna, której otwarcie inauguruje każdą kolejną edycję festiwalu.

Organizator: PLAMA  / Gdańsk Stare Przedmieście, Dolne Miasto / www.feta.pl / www.facebook.com/FETAfestiwal

---

OBRAZY OGNIEM MALOWANE
Obrazy Ogniem Malowane to plenerowa akcja artystyczna, której motywem przewodnim jest ogień i światło zastosowane jako element instalacji, aranżacji przestrzeni czy działań teatralnych.


fot. A. Bogdan

Po raz pierwszy impreza odbyła się w 1993 i miała charakter warsztatów prowadzonych przez nieżyjącego już wybitnego ceramika Edwarda Roguszczaka. Niepoprzedzona żadnymi akcjami promocyjnymi skupiła dużą widownię w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji, jak również w oknach okolicznych dziesięciopiętrowych bloków. Tak duże zainteresowanie skłoniło nas do kontynuacji i nadania temu wydarzeniu charakteru corocznej imprezy, w której pole do działania z ogniem oddajemy profesjonalistom oraz amatorom.

Organizator: PLAMA  / Gdańsk Zaspa, ul. Pilotów / www.facebook.com/PlamaGAK

---

WINDOWISKO
Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich I Adaptacji to spotkania teatrów, które tworzą spektakle w oparciu o własne, oryginalne teksty. Dopuszczamy również możliwość stworzenia własnej adaptacji prozy, poezji, czy publicystyki. Bardzo ważnym elementem w wyborze zespołów do programu festiwalu jest jakość słowa, które stanowi o nowej dramaturgii.


fot. J. Nowak

Stawiamy na dzieła nowe, które trudno zobaczyć na deskach teatralnych. Podczas festiwalu obok teatrów uznanych, przyjeżdżających do nas z premierowymi spektaklami prezentują się młode, ambitne grupy teatralne, stawiające często pierwsze kroki na scenie. Dzięki takiemu zderzeniu chcemy sprowokować teatry do twórczej obserwacji i wymiany doświadczeń, które mogą w przyszłości zaowocować wspólnymi projektami teatralnymi.

Organizator: WINDA / Teatr Wybrzeże / www.windowisko.pl 

---

TEATR LEŚNY JAŚKOWA DOLINA
Koncerty  i festyny plenerowe w Teatrze Leśnym w Jaśkowej Dolinie w Gdańsku (obiekt z 1911 roku, reaktywowany w roku 2001) skierowane do mieszkańców Gdańska i turystów, odbywające się od końca maja do końca sierpnia.

Cykl składa się z koncertów i mini-festiwali oraz jednego, dużego, międzynarodowego festiwalu jazzowego Gdańskie Noce Jazsowe - prezentujących różne oblicza muzyki. W skład cyklu wchodzą koncerty współczesnej muzyki poważnej, jazzowe, bluesowe i folkowe oraz koncerty piosenki poetyckiej, aktorskiej i autorskiej oraz wieczór teatralny.

Wydarzenia mają przybliżać wartościowe prądy w muzyce polskiej i zagranicznej w niezwykłej scenerii leśnego amfiteatru oraz promować młodych artystów, ze szczególnym uwzględnieniem artystów lokalnych. Koncerty w Teatrze Leśnym są okazją do spotkania artystów uznanych, debiutantów i artystów niepełnosprawnych z wielopokoleniową publicznością.     

Organizator: WINDA / Teatr Leśny, Jaśkowa Dolina / www.teatrlesny.pl 

---

FESTIWAL KOLORÓW NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ W GDAŃSKU
Lato zaczyna się w Gdańsku! Czas otworzyć sezon imprez plenerowych w Gdańsku. Niezmiennie od wielu lat inauguracyjną imprezą jest Noc Świętojańska, którą w tym roku ponownie łączymy z Festiwalem Kolorów. Będzie kolorowo, wesoło, hucznie i przede wszystkim muzycznie! Zobacz, co nas czeka 23 czerwca na Placu Zebrań Ludowych.23 czerwca Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na Plec Zebrań Ludowych w Gdańsku na wspólne świętowanie Festiwalu Kolorów Nocy Świętojańskiej. Najkrótszą noc w roku świętujemy już od godzin popołudniowych, rozpoczynając Festiwal Kolorów. Festiwal Kolorów (Festival of Colours) to coraz bardziej popularna zabawa polegająca na wyrzucaniu w górę przez tysiące ludzi różnokolorowych proszków, które tworzą wielką chmurę barw! Festiwal wypełnia atmosfera wiecznej wesołości. Młodzi i starsi, wszyscy tańczą, śpiewają i bawią się, rzucając Kolory w powietrze! Pragniemy zorganizować najbardziej kolorowe dni w historii!Spontaniczne i radosne wydarzenie, gdzie w umówionym miejscu i o ustalonym czasie wszyscy wyrzucimy w powietrze kolorowy proszek! Zaczynając od godziny 16:00, rozpoczynamy wyrzut kolorowych proszków holi ze Sceny Głównej, następne regularnie co godzinę. Punktualnie o godzinie 20:00 na scenie głównej zaczynamy część koncertową, gdzie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. 

Organizator: 
SCENA MUZYCZNA GAK / Plac Zebrań Ludowych / Festiwal Kolorów 2019

---

GDAŃSKIE LODOWISKO
Gdańskie Lodowisko, to bardzo popularny w sezonie zimowym obiekt miejski zarządzany od 2008 roku przez Scenę Muzyczną Gdańskiego Archipelagu Kultury. Każdego roku z myślą o mieszkańcach Gdańska i okolic Scena Muzyczna GAK przekazuje do dyspozycji miłośników zimowego szaleństwa pełnowymiarową taflę, miejsce wspaniałej zabawy i rekreacji dla całych rodzin i grup zorganizowanych. Statystyki mówią same za siebie – obiekt w sezonie zimowym odwiedza od 100 000 do 150 000 osób.


Wykorzystując możliwości techniczne i potencjał przestrzeni, oprócz działalności stałej, pod czaszą pneumatyczną, popularnie zwaną: „gdańskim balonem” organizowane są również cykliczne imprezy okolicznościowe między innymi Mikołajki i Walentynki na Lodowisku, podczas których obiekt zyskuje specjalnie na te okazje przygotowywane stylowe dekoracje, efektowne świetlne aranżacje a w jego wnętrzu rozbrzmiewa muzyka na żywo. W ostatnim sezonie na popularności zyskują również urządzane na Lodowisku integracyjne imprezy firmowe.Na szczególną uwagę zasługują również, prowadzone przez Gdański Curling Club, zajęcia z curlingu, inaczej zwanego „szachami na lodzie”, które odbywają się na specjalnie w tym celu wybudowanym torze. Tą wyjątkową dyscyplinę uprawia zarówno młodzież, jak i dorośli. Wszystkich amatorów łyżew z Trójmiasta i okolic zapraszamy na Gdańskie Lodowisko. Nasz obiekt zlokalizowany jest w samym centrum miasta (Plac Zebrań Ludowych), co zapewnia idealne warunki dojazdu zarówno dla osób zmotoryzowanych (sąsiedztwo Ronda Ofiar Katynia), dla których zapewniamy dużą liczbę miejsc parkingowych, jak i dla osób korzystających z transportu publicznego (bezpośrednia bliskość przystanków tramwajowych, autobusowych i dworca PKP).
Gdańskie Lodowisko działa przez cały sezon zimowy.

Organizator: SCENA MUZYCZNA GAK / Plac Zebrań Ludowych / sprawdź harmonogram wejść - www

---

SYLWESTER GDAŃSKI
Koncerty Sylwestrowe organizowane przez Miasto Gdańsk i Scenę Muzyczną Gdańskiego Archipelagu Kultury. Od kilku lat, koncerty sylwestrowe odbywają się w czterech różnych dzielnicach Gdańska.Rozszerzyliśmy formułę sylwestrową dodatkowo o cztery różne dzielnice o zmiennej tematyce muzycznej - specjalnie dla wszystkich mieszkańców Gdańska. Charakter miasta tworzą dzielnice, dlatego koncert Sylwestrowy 2018/2019 odbył się w Parku Oruńskim, na molo w dzielnicy Brzeźno, w dzielnicy górnego tarasu Gdańska oraz koncert finałowy na Targu Węglowym. Całości świąteczno-sylwestrowej atmosfery na Targu Węglowym dopełniał Jarmark Bożonarodzeniowy i Łoś Lucek.
Dodatkowo podczas Nocy Sylwestrowej podstawiliśmy specjalne sylwestrowe autobusy, dzięki którym mogliście skorzystać ze wszystkich atrakcji, przemieszczając się między sylwestrowymi scenami.Dopełniając tradycji wspólnego świętowania Nowego Roku przez wszystkich mieszkańców Gdańska, na Targu Węglowym stanął telebim, na którym transmitowaliśmy wejścia na żywo z koncertów w pozostałych dzielnicach.
Tradycyjnie o północy, wspólnie z władzami Miasta Gdańska przywitalismy Nowy Rok. W każdej dzielnicy odbyło się odliczanie, transmitowane na żywo, na telebimie na Targu Węglowym.
Mając na uwadze zdrowie wszystkich zwierząt Gdańsk zrezygnowaliśmy z tradycyjnego pokazu sztucznych ogni na rzecz fenomenalnego pokazu laserów. Nowy Rok witamy przy melodiach Carillonu, które punktualnie o północy rozbrzmiewają nad Gdańskiem.

Organizator: SCENA MUZYCZNA GAK / Park Oruński, molo w Brzeźnie, Chełm oraz koncert finałowy na Targu Węglowym

---

 

FESTIWAL GDAŃSK DŹWIGA MUZĘ
Festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę, to międzynarodowe święto muzyki i tańca w jednym miejscu! Wpisujcie pewniaka w kalendarz, Festiwal to zawsze przedostatni weekend lipca, niezmiennie na Placu Zebrań Ludowych!


fot. G. Mehring

Od dziesięciu lat w okresie wakacyjnym Plac Zebrań Ludowych w centrum Miasta Gdańska, zostaje przekształcony w miasteczko festiwalowe ze strefami tanecznymi, strefą regeneracji, muzyczną sceną główną, dance parkiem, wypełniając się kilkutysięcznym tłumem miłośników różnych współczesnych stylów tanecznych, twórców i fanów street art'u i muzyki z całej Polski i z zagranicy. Magię tego wydarzenia i miejsca tworzą młodzi ludzie, emanujący niezwykłą energią i radością, płynącą z autentycznej pasji jaką jest dla nich taniec i muzyka.Kto jeszcze nie ma planów na wakacje, niech szybko zapisuje w kalendarze, przedostatni weekend lipca, to będzie dobry weekend! Nie może Was tam zabraknąć!

Organizator: SCENA MUZYCZNA GAK / Plac Zebrań Ludowych / www.festiwalgdm.pl

---

FESTIWAL AKCEPT
To organizowane od 2010 roku spotkania artystyczne, trwałe wpisujące się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Trójmiasta. To spotkanie wielu podmiotów, które zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym  poprzez  prezentacje muzyczne, teatralne, plastyczne oraz inne formy ekspresji, sytuując w ich centrum osobę z niepełnosprawnością intelektualną, a także podmioty, których doświadczenie w różny sposób się z nią splata. W ciągu trzech festiwalowych dni uczestnicy i widzowie mają okazję zobaczyć liczne teatry z całej Polski, obejrzeć wystawy plastyczne i wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Organizator: TEATR GAK / Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9 / www.facebook.com/festiwal.akcept