Warsztaty

Świetlica Kreatywna - warsztaty

Jesteś tutaj

Chcesz zdobyć nowe umiejętności, takie jak pisanie po majańsku, tworzenie lalek żadanic, rysowanie techniką linorytu? Może zainteresuje Cię ceramika, tworzenie swojego amuletu, maski? A może zdecydujesz się na podróż w głąb siebie, by odkryć w sobie klauna? Lub tancerza flamenco?
 
Czym jest świetlica kreatywna?
Świetlica Kreatywna to projekt, którego ideą jest integracja ze sztuką i ludźmi.
Artyści z różnych dziedzin, w trakcie warsztatów podzielą się swoją pasją, a uczestnicy będą mieli możliwość odkrycia i rozwinięcia swojej kreatywności.
 
Cokolwiek zadecydujesz zapraszamy do Plamy już od kwietnia!
 
Do udziału zapraszamy dzieci i dorosłych. Warsztaty są integracyjne, międzypokoleniowe i otwarte dla każdego, kto ma ochotę na kreatywną przygodę.
 
Kalendarz wiosennej odsłony Świetlicy Kreatywnej oferuje 9 warsztatów:
 
29.04, poniedziałek, godz. 17.00
Zrób sobie amulet
Uczestnicy: młodzież i dorośli
Prowadzący: Jakub Skrzypczak
 
Przygody z alfabetem hebrajskim. Język biblii jako język święty. Tajemnice liter, moc i energia ukryta w znakach.
W części teoretycznej dowiemy się nieco o tajemnicach hebrajskiego alfabetu, mocy świętych liter, apotropejach, amuletach i talizmanach. W części praktycznej, każdy uczestnik warsztatów będzie już na tyle przygotowany, by móc wykonać swój własny, spersonalizowany amulet.
 

6.05 poniedziałek, godz. 17.00
Ceramika
Uczestnicy: dorośli z dziećmi od lat 6
Prowadząca: Aneta Czaja
 
W trakcie warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni w tajniki ceramiki. Każdy będzie miał okazję wykonać z gliny i wypalić w piecu ceramicznym naczynia i drobne przedmioty artystyczne.
 

6.05 poniedziałek, godz. 17.00
Klaunada – odkryj w sobie klauna
Uczestnicy: dorośli z dziećmi od lat 7
Prowadzący:  Valerian Collot
 
W trakcie warsztatów pod okiem profesjonalnego klauna, każdy odbędzie podróż w głąb siebie. Klaunada to poszukiwanie ukrytych uczuć i emocji, składników naszej osobowości, które wyolbrzymione i wyostrzone budują postać sceniczną, naszego Klauna.
Klaun jest poetą, bufonem, dzięki czemu może sobie na wiele pozwolić. Jest mistrzem przełamywania tabu, podważania ideologii, zasad etycznych i moralnych, szeroko pojętej uprzejmości. Pozwala nam, ludziom, lepiej zrozumieć nasze ograniczenia i role społeczne. Klaun nie może istnieć bez publiczności, jest z nią w nieustannym kontakcie. Improwizuje odbijając się od jej reakcji, gestów i to od niej zależy, jak potoczy się jego los.
 
 

13.05 poniedziałek, godz. 17.00
Żadanice – słowiańskie laleczki urzeczywistniające marzenia
Uczestnicy: młodzież i dorośli, od 13 roku życia, międzypokoleniowe
Prowadząca:  Urszula Majzeles
 
Żadanica pochodzi od słowa żadanie, co w języku białoruskim oznacza życzenie. Tradycja tworzenia magicznych laleczek była kultywowana nie tylko u Słowian, ale i praktycznie na każdym kontynencie, w różnych kręgach kulturowych. W świadomości zbiorowej samodzielnie wykonana laleczka symbolizowała zmaterializowanie marzenia. Jest symbolem i posłańcem naszej gotowości na zmianę.
W trakcie warsztatów każdy uczestnik stworzy własnoręcznie laleczkę z kawałeczków tkanin, po dokładnym określeniu intencji. W procesie jej tworzenia dochodzi do spotkania się ze sobą na głębokim poziomie i odpuszczenia. Żadanica bowiem sama "stanowi" o swoim ostatecznym kształcie. Jedne dodatki przyjmuje chętnie, a inne odrzuca. Jeśli się wsłuchamy i damy się poprowadzić, nasze życzenie ma wielki potencjał spełnienia, gdyż nawiązujemy głęboki kontakt z podświadomością. Na poziomie emocjonalnym wprowadza to spokój i radość. Dodatkowo niewymiernymi korzyściami są wspólnie czas spędzony w autentycznej obecności z innymi oraz efekt wizualny, czyli satysfakcja ze swojego arcydzieła.
 

14.05 wtorek, godz. 17.00
Linoryt
Uczestnicy: dorośli z dziećmi od 12 roku życia
Prowadząca: Barbara Leszczyńska
 
Linoryt to technika druku wypukłego wywodząca się z drzeworytu. Zalicza się do technik grafiki artystycznej, jest możliwa do opanowania przy odrobinie cierpliwości, a czasem i bez niej, a efekty, jakie oferuje są unikalne i niemożliwe do uzyskania w innych technologiach.
Warsztaty oferują poznanie techniki linorytu oraz pokrewnych technik i wprowadzenie do druku wklęsłego. Nauczymy się, w jakiej technice mógłby tworzyć Durer, gdyby żył w czasach linoleum, co w życiu grafika ułatwił Pablo Picasso, jak różnicować tony, operując jedynie śladem czerni i bieli, jak łączyć kolory i kontrolować stopień dobicia odbitki, jak stworzyć matrycę z materiałów recyclingowych, co to jest monotypia, w jaki sposób sygnować odbitki, zrozumiemy, czym jest nakład grafik i czym się różnią poszczególne odbitki, co to jest monoprint, wykonamy eksperyment twórczy oraz przeżyjemy wspólnie wiele, wiele innych graficznych przygód.
 

20.05 poniedziałek, godz. 17.00
Ceramika
Uczestnicy: dorośli z dziećmi od lat 6
Prowadząca: Aneta Czaja
 
W trakcie warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni w tajniki ceramiki. Każdy będzie miał okazję wykonać z gliny i wypalić w piecu ceramicznym naczynia i drobne przedmioty artystyczne.
 

20.05 poniedziałek, godz. 17.00
Maski z papieru mâché
Uczestnicy: dorośli z dziećmi od 7 roku życia
Prowadzący: Valerian Collot
 
W trakcie spotkań warsztatowych, każdy kolejno stworzy swoja maskę z papieru mâché, zbuduje postać, o której marzy.
 

27.05 poniedziałek, godz. 17.00
Majowie i ich pismo. Fenomen przerwanej cywilizacji majańskiej.
Uczestnicy młodzież i dorośli
Prowadzący: Urszula Drobiszewska
 
Uczestnicy zapoznają się z kulturą majańską oraz dowiedzą się o fenomenie przerwanej cywilizacji. Nauczą się także odczytywać tajemnicze glify i samodzielnie je zapisywać. Majowie posiadali najbardziej zaawansowany system pisma w Ameryce Prekolumbijskiej. W części praktycznej każdy będzie mógł napisać swoje własne imię. Pisanie po majańsku jest komponowaniem i budowaniem wysoce estetycznej architektury tekstualnej. Przypomina trochę budowanie z klocków albo układanie puzzli. Takie pisanie to wspaniała zabawa!
 

3.06 poniedziałek godz. 17.00
Flamenco – rytmy południa i orientu
Uczestnicy: dorośli z dziećmi  od 6 roku życia
Prowadząca: Youmiko La Paloma
 
Warsztaty dla wszystkich, bez względu na wiek, gibkość, wagę ciała, kondycję oraz doświadczenie taneczne. Wystarczy pozytywne nastawienie do życia, oraz ciekawość kultury i  hiszpańskich rytmów. W ramach zajęć tanecznych pouczymy się również „palmasu” czyli klaskania charakterystycznego dla tej andaluzyjskiej muzyki sięgającej XIV w.
Flamenco to nie jest zwykły taniec, ani sam tylko taniec. To wielowiekowa tradycja i wielopokoleniowa sztuka, którą darzą wielkim szacunkiem kolejne pokolenia. Sięga XIV w i została sprowadzona na półwysep iberyjski przez Cyganów którzy przybywali przez wieki do Europy wypędzeni z Indii aby wreszcie osadzić się na południu Hiszpanii. Dzięki ich wędrówce łączy się we flamenco muzyka perska, arabska zawodzenia żydowskie, chorały gregoriańskie, romanse francuskie, hiszpańska muzyka ludowa.  To muzyka świata o niezbadanej najstarszej historii, ale wciąż żywa, rozwijająca się  i ewoluująca w nowych stylach muzycznych.
Flamenco to sposób życia i pasja, która wciąż żyje w ludziach, zachwyca jej miłośników na całym świecie i inspiruje, sprawiając, że nasze życie staje się bardziej kolorowe. Łączy pokolenia, bo można tańczyć i śpiewać do późnej starości.  W Hiszpanii podczas fiest bawią się i tańczą dziadkowie i ich wnuki.
 
Nie
Zapisy na warsztaty drogą mailową na adres: agata@plama.art.pl (w tytule rodzaj warsztatów i data)

O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

Każdy warsztat trwa ok. 2 godz.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne.

 

OD: pon 29.04.19
DO: pon 03.06.19

Zobacz daty
17:00
Plama
Warsztaty
Nie
Powtarza się co tydzień w poniedziałek do wt. cze 04 2019.