Spotkanie

„Peru - Boliwia - Chile. Nie tylko jeepem po bezdrożach”

Jesteś tutaj

"Plama" Gdański Archipelag Kultury (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) zaprasza na pokaz slajdów i spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Na krańcach świata”. 24 października (czwartek) o swojej wyprawie przez Peru, Boliwię i Chile opowie Włodzimierz Łukasiak.
______
Zdjęcia z wyprawy do Peru, Boliwii i Chile przybliżą widzowi nie tylko cywilizacje Nazca, Inków i okres kolonialny ale też przyrodę i życie współczesne tych krajów. Prezentacja dotyka wielu tematów i obfituje w liczne ciekawostki.
 
Czy wiesz, że geoglify Nazca powstawały przez 1100 lat na długo przed Inkami, że zawierają 10 tysięcy linii i 300 figur, że największy rysunek flaminga ma 280m?
Czy wiesz, że Inkowie nie znali pisma, koła ani żelaza (a jednak stworzone przez nich imperium jest szczytem kultur andyjskich powstających w Ameryce Południowej przez 10 tysięcy lat), że państwo Inków zamieszkiwało 12 milionów ludzi mówiących dwudziestoma językami? Czy wiesz co to jest kipu i jak działała inkaska poczta kurierska? Jak odkryto Machu Picchu? Jak działał  inkaski "instytut rolniczy Moray?
 
Poczujesz wieczorny klimat słynnych inkasko-kolonialnych miast Cusco i Arequipy, atmosferę żywiołowej fiesty w Sucre i urok "prymitywnego" baroku andyjskiego w kościółku Chinchero. Domyślisz się, jakie wrażenie sprawia nocleg na łóżku z soli.
 
Zobaczysz niezwykłe krajobrazy, jak Lagunę Colorada  z brodzącymi stadami różowych pelikanów i największą na świecie pustynię solną Uyuni z wyspami potężnych kaktusów, zjawiskowe Góry Tęczowe i Wyspy Ballestas - peruwiański odpowiednik Galapagos, Dolinę Księżycową na pustyni Atacama i osiemdziesiąt gejzerów Tatio.
Dowiesz się jak wygląda "dusza" zmarłego parowozu w Colchani i czy pływająca po jeziorze Titicaca wyspa może zatonąć. Co się dzieje w Potosi, gdzie "góra zjada ludzi". Jak rozwiązano komunikację publiczną w La Paz i dlaczego obcokrajowcy nie chcą grać na tamtym stadionie. Z czego słynie Copacabana i ile przewrotów politycznych przeżyła Boliwia, a nawet poznasz tajemnice inkaskiej produkcji ziemniaczanych chipsów.
 
Przypomnisz sobie  słynnych Polaków: Ernesta Malinowskiego i Ignacego Domeykę. Zapraszam na prezentację.
_____
Włodzimierz Łukasiak - organizator i uczestnik wielu wypraw indywidualnych i zbiorowych. Pasjonat fotografii-członek Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej.
 
Podróż dla niego to doświadczenie wieloaspektowe. Po pierwsze to zachwyt nad pięknem i  bogactwem Natury. Po drugie to żywy kontakt z człowiekiem i spacer przez pokolenia. Po trzecie to osobiste, wewnętrzne ubogacenie.
 
W podróży odrzuca rutynę i stereotyp. Patrzy oczami dziecka ciekawego goryczy upadku i radości powstania. Stara się nie tylko patrzeć, ale też zrozumieć. Przygody w podróży traktuje jak przyprawy w kuchni.
 
Odwiedził wiele krajów w Europie, Azji i obu Amerykach. Prezentuje oryginalne zdjęcia oraz ciekawy i pouczający komentarz.

 

Nie

Początek spotkania: godz. 18.00. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Projekt finansowany jest ze środków Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec.


24.10.19
czwartek
18:00
Plama
Spotkanie
Nie
www.facebook.com/events/383570682545853