Festiwal

8. Festiwal Akcept

Jesteś tutaj

Jak co roku, Festiwal Akcept na trwałe wpisany jest w kalendarz artystycznych wydarzeń Trójmiasta. Pozostaje spotkaniem wielu podmiotów, które zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym  poprzez  prezentacje muzyczne,  teatralne, plastyczne oraz inne formy ekspresji, sytuując w ich centrum osobę z niepełnosprawnością intelektualną, a także podmioty, których doświadczenie w różny sposób się z nią splata. W ciągu trzech festiwalowych dni uczestnicy i widzowie będą mieli okazję zobaczyć liczne teatry z całej Polski, obejrzeć wystawy plastyczne i wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Oprócz prezentacji teatrlnych, po raz czwarty, Festiwal Akcept we współpracy z Zakładem Pedagogiki Specjalnej UG, zrealizuje   jedną  ze swoich integralnych części czyli IV Seminarium Naukowe. Jako prelegenci, wystąpią osoby reprezentujące  różnorodne środowiska i profesje, które łączy własne zaangażowanie w obszar praktycznego działania, jak i sferę teoretycznej refleksji prowokowanej pytaniami o relacje i związki wśród osób z niepełnosprawnościami.

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w Festiwalu Akcept, żywiąc nadzieję, iż  podobnie jak wcześniejsze jego edycje, stanie się onnie tylko przestrzenią spotkania ze światem splecionym z niepełnosprawnością oraz (wspólnego) odkrywania  sensów i znaczeń, jakie nadają mu egzystujące z nią postaci, ale  także będzie pretekstem i zachętą do publicznej dyskusji oraz namysłu nad zjawiskiem niepełnosprawności,  które jako Inność wpisane w przestrzeń życia codziennego, nieustannie skłania do stawiania pytań o miejsce i rolę osoby niepełnosprawnej oraz tych, którzy jej towarzyszą  na arenie zdarzeń potoczności.

Organizatorzy:

Gdański Archipelag Kultury - Teatr GAK

Fundacja Rozwoju Integracji Społecznej „Akces”

Partnerzy:

Grupa IM+ 

Zakład Pedagogiki Specjalnej UG

Festiwal Akcept jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Nie

Program VIII Festiwalu Akcept


25-27.05.2017


Gdański Archipelag Kultury ul. Dworcowa 9


23 i 24.05.2017 – Warsztaty z Teatru Playback


25.05. 2017 Czwartek


10.00 – Festiwal Akcept dla dzieci: Mieszkańcy z Planety Gnu (spektakl inspirowany opowiadaniem U. Eco - Karły z Planety Gnu) - Teatr Nie -Tak (Pruszcz Gdański).


16.15 – Otwarcie festiwalu


16.30 – ONI – Teatr Razem/Remont Pomp (Gdańsk – Grupa IM+))


16.45 – BLATTA ORIENTALIS Teatr Mimo To (Gdańsk Grupa Im+)


17.30 – On i Ona. Bajka bez morału Teatr Ubogi Relacji (Sopot – Grupa IM+)


18.30 – Impreza integracyjna dla uczestników festiwalu - Miasto Aniołów (wyjazd spod GAKu godzina 18.15)


19.00 - koncert zespołu muzycznego z Fundacji Adapa pod kierunkiem Marii Graczyk – Miasto Aniołów.


26.05.2017 Piątek 


09.00 – 12.30 IV seminarium naukowe - Teatr zaangażowany społecznie


(wystąpią: dr Persephone Sextou - „Applied Theatre” for children in hospital; a political act. - "Teatr stosowany" dla dzieci w szpitalu; akt polityczny; Agata Sidorek "Działania z pogranicza w Teatrze Zgoda" oraz Violina Janiszewska - "Nie jesteśmy niczyją własnością" - historia pewnego manifestu w Teatrze Bomba Bomba.


Dyskusja w open space - Fikcja czy rzeczywistość - teatr osób z niepełnosprawnością intelektualną - prowadzenie Jacek Spica.


Miejsce: Wydział Nauk Społecznych UG ul. Bażyńskiego 4.


16.00 – White Dream Grupa A może  (Gdańsk)


16.30 – Inżynieria Marzeń Teatr 3.5 – spektakl plenerowy okolice GAK – park Schopenhauera (Dzierzgoń)


17.30 – Wioska cudów Teatr Bomba Bomba (Gryfino)


18.30 – Skadrowani wernisaż wystawy podsumowująca cykl warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Jerzego Pinkasa. (galeria)


Wieczór improwizacji teatralnych


19.00 – Pierwszy Polski Teatr Playback Ole (Polska)


20.30 – Grupa improwizacji teatralnych Nawzajem (Trójmiasto)


27.05.2017 Sobota


Warsztaty artystyczne dla uczestników Festiwalu Akcept.


10.00 - 13.00


Gra na bębnach afrykańskich - warsztaty muzyczne Maria Graczyk


Ciało, wyobraźnia, emocja jako środek ekspresji aktorskiej. Trening aktorski i praca nad ciałem - warsztaty aktorskie Tomasz Kobiela


"Storytelling for children with/about illness: using a live puppet and a story on canvas” - "Opowiadanie (bajki) chorym dzieciom o chorobie: używanie "żywej" marionetki i opowieści" – warsztaty z dr Persephone Sextou


Zakończenie festiwalu.


25.05.17
czwartek
10:00
Teatr GAK
Festiwal
Nie
czwartek, Maj 25, 2017 - 10:00 do sobota, Maj 27, 2017 - 14:00