Spotkanie

Jan Kalinowski „Iran: kultura perska w spojrzeniu podróżnika”

Jesteś tutaj

Plama Gdański Archipelag Kultury (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) zaprasza na pokaz slajdów i spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Na krańcach świata”. 1 października (czwartek) o wyprawie do Iranu opowie Jan Kalinowski.

______
Iran to właściwie Persja i kultura stara jak czasy Baśni z tysiąca i jednej nocy. Perskie dywany, na których latał baśniowy Aladyn (właściwie Ala ad-Din) wciąż są ważną częścią życia i gospodarki współczesnych Irańczyków, dlatego możemy je znaleźć zarówno na bazarach – jak na słynnym krytym bazarze w Tebryzie – jak i w ekskluzywnych salonach nowoczesnego Teheranu. Ruiny słynnego miasta Persepolis nadal urzekają dekoracyjną wirtuozerią i rozmachem pradawnych budowniczych, a biblijne “wieże Babel” wciąż stoją w irańskiej krainie Elam obok historycznej Susy, próbując wznieść się ku niebu. Iran stanowi o niespotykanie bogatej kulturze, gdzie klasyczna poezja kwitła na 500 lat przed Szekspirem oraz o trudnej historii podobnej w pewnych względach do polskiej. Poprzez Jedwabny Szlak i palestyńskich Żydów przybyły do Europy z Persji nauki Zaratusztry o dobrym i złym Bogu (Anty-Chryście - Arymanie), a także sufizm z wirującymi derwiszami, czy “szachy”, których nazwę zawdzięczamy językowi perskiemu – farsi. 

Dziś Iran jest niezwykłą mieszanką tych archaicznych, ale wciąż obecnych i żywych wpływów, a także szyicko-muzułmańską teokracją, oddzieloną od świata amerykańsko-izraelskimi sankcjami, niczym dawniej Polska żelazną kurtyną sowieckiej dominacji. Dlatego podróż przez dzisiejszy Iran jest także podróżą w czasie – zarówno w czas baśniowej Szeherezady, jak i do roku 1979, kiedy zaczęła się Rewolucja Islamska i w pewnej formie trwa do dziś. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Iranie kalendarze wskazują obecnie rok 1399 “podróż w czasie” nabierze jeszcze jednego znaczenia. 

Zapraszam wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o tym niezwykłym kraju i jego mieszkańcach na slajdowisko i gawędę z samotnej podróży, którą autor odbył wyłącznie irańskimi autobusami i pociągami w listopadzie roku 2017 od granicy z Turcją-Kurdystanem, aż po granicę z Pakistanem. A może był to jednak rok 1396?...

Jan Kalinowski - “obieżyświat”, autor bloga Dzikie Banany (http://dzikie-banany.blogspot.com/), fotograf amator, bibliofil i magister filozofii.  Z zawodu… informatyk. Jan Kalinowski latach 2017-2018 odbył samotną podróż lądową i morską dookoła świata przez 25 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Podróżował autobusem, pociągiem i statkiem kontenerowym – rezygnując, o ile to było tylko możliwe, z podróży lotniczej, by być jak najbliżej Ziemi, jej mieszkańców i ich codziennych spraw. Część tych lokalnych spraw i otoczenia udało mu się zachować na zdjęciach i w pamięci. W miarę możliwości stara się cyklicznie odnawiać i utrwalać o nich pamięć poprzez slajdowiska i opowieści, zwracając także niejako dług wdzięczności, jaki zaciągnął wobec niezliczonych, przychylnych mu gospodarzy. Szczególnie interesowali go rdzenni mieszkańcy odwiedzanych państw, ich muzyka, sztuka, a także historie ich życia, wpisane w większe historie ich państw, a także ich współczesna sytuacja na arenie globalnej. Podróż ta do dziś dostarcza mu wielu inspiracji do przemyśleń na temat własnej tożsamości, kultury i historii. 

 
Blog podróżniczy:

http://dzikie-banany.blogspot.com, gdzie jest mapa mojej podróży i trochę zdjęć.

Wybrane zdjęcia i teksty:

http://jankalinowski.pl/

Niektóre zdjęcia na Instagramie: 

https://www.instagram.com/interferencyjny/

Gościnnie w TVP2:

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/41158080/podroze-nietypowymi-srodkami-transportu

Audycja Czat Czwórki:

https://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/2269289,Czat-Czworki-26-lutego-godz-1604

Nie

Początek spotkania: godz. 18.00. Ilość miejsc ograniczona (obowiązują rezerwacje miejsc pod adresem: plama@gak.gda.pl – w tytule: Iran)


Pokaz finansowany ze środków Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec.01.10.20
czwartek
18:00
Plama
Spotkanie
Nie
https://www.facebook.com/events/1470458666488482