Teatr/Taniec

Teatr Pedagoga: Wieśniara

Jesteś tutaj

Jedyny taki spektakl w Trójmieście. "Wieśniara" przedstawienie w konwencji Teatru Forum.
Spektakl opowiada historię Julki, licealistki z dużego miasta, która za wszelką cenę próbuje być fajna.  Julka podejmuje różne działania, zmierzające do tego, żeby otoczenie szczerze i z uśmiechem przyznało jej wymarzonego „lajka”. Działania, które podejmuje zawiodą ją w miejsce, w którym niewątpliwie nie chciała by się znaleźć. Zarówno Julka, jak i każdy z nas. Wymarzone „lubię Cię” stając się celem samym w sobie, okazuje się jednocześnie drogą do nikąd…
Podczas spektaklu zostanie poruszony temat m.in. cyber przemocy, ostracyzmu, dyskryminacji rówieśniczej z powodu pochodzenia oraz statusu ekonomicznego. Jego specyfika ma w zamiarze oddziaływanie edukacyjne i psychoprofilaktyczne.
 
 Scenariusz przedstawienia został przygotowany w konwencji Teatru Forum, techniki stworzonej w latach 70. ubiegłego wieku przez brazylijskiego reżysera teatralnego Augusto Boala. W Teatrze Forum prezentowane przedstawienie dotyka problemów bliskich widzom, które mogą oni odnieść do siebie i zidentyfikować jako własne. Przedstawienie ma otwarte zakończenie i kończy się w momencie, w którym główny bohater znajduje się w trudnym położeniu i nie wie, co ma zrobić dalej. Zadaniem uczestników Forum jest udzielenie mu pomocy i zmiana zakończenia na bardziej pozytywne. Celem nie jest znalezienie idealnego rozwiązania, ale sam proces poszukiwania i wypróbowywania różnych zachowań. Widzowie nie tylko mogą zaproponować własne rozwiązanie danej sytuacji, ale także wypróbować je na scenie w konfrontacji z aktorami.
„W bezpiecznej, fikcyjnej sytuacji uczniowie sprawdzają, co czeka ich w życiu, jakie napotkają trudności, jakie mogą być konsekwencje ich decyzji i działania. Uczą się sposobów zrozumienia, rozpoznania siebie i innych. Zdobywają także strategie i narzędzia walki o swoje prawa, wolność i szczęście. Mają szansę zbadać i przeżyć najtrudniejsze momenty, sprowokować najtrudniejsze chwile, stawić czoła nieprzyjemnym sytuacjom i zorientować się, do czego są zdolni.” (Dziedzic A., Drama i wychowanie, Warszawa 2000)
 
„Wieśniara”. Teatr Pedagoga
Reżyseria: Jarek Rebeliński
Scenariusz: Mateusz Plata/Współpraca: Teatr Pedagoga/ Konsultacje: Lena Majewska
Występują: Monika Puścion, Alina Wieczorkiewicz, Ania Krasnopolska-Kordowska, Beata Mróz-Gajewska, Lucyna Wróblewska, Mateusz Plata, Agnieszka Jóźwiak, Magdalena Klein, Aleksandra Szuma-Ganczarek, Bogusia Gontarz.
Nie

Miejsce: Gdański Archipelag Kultury ul. Dworcowa 9 Gdańsk-Orunia

 

Kolejne spektakle: .

13.04.15 godzina 9.00

25.05.15 godzina 18.00

 

Wstęp na wszystkie spektakle 10 zł (nauczyciele z klasami oraz opiekunowie grup wchodzą za darmo). Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: mailowo jarek.rebelinski@gak.gda.pl lub telefonicznie 693 721 003


09.03.15
poniedziałek
09:00
Teatr GAK
Teatr/Taniec
Tak
https://www.facebook.com/events/699059300202641