Muzyka

VII Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

Jesteś tutaj

Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej to cykl koncertów organowych, który gości w kościołach Gdańska - Wrzeszcza, organizowany przez Klub Winda - Gdański Archipelag Kultury,

Przez wiele lat koncerty odbywały się w kościele Piotra i Pawła przy ul. Sobótki, a także w Kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Zator-Przytockiego, czyli tzw. "na Czarnej". Tegoroczna, siódma edycja WDMO będzie miała miejsce w kościele Księży Jezuitów przy ul. Mickiewicza 11. W tej świątyni znajdują się wyjątkowe organy autorstwa organmistrzów Paula Voelknera z Bydgoszczy,  wybudowane w 1916 roku. Usłyszymy młodych organistów: Marka Rogalskiego i Patryka Podwojskiego.

Harmonogram:

8 września 2018, godz. 20.00 - Marek Rogalski
 
15 września 2018, godz. 20.00 - Patryk Podwojski
 
Wstęp na koncerty jest wolny.
 
-----------

MAREK ROGALSKI jest absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu, gdzie założył i prowadził (2006-2010) Młodzieżową Orkiestrę Rozrywkową. Za działalność z tym zespołem otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 
Uzyskał tytuł licencjata (2013) i magistra (2015) w zakresie Dyrygentury Chóralnej w klasie dr hab. A. Grucza-Rogalskiej, prof. AM, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W latach 2012-2014 studiował także Dyrygenturę Symfoniczno-Operową w klasie prof. E. Wiesztordt. W 2013 ukończył studia I stopnia specjalności Muzyka Kościelna w klasie organów prof. B. Grabowskiego na tejże uczelni, a w 2017 kończy studia II stopnia spec. Muzyka Kościelna w klasie organów dr hab. A. Szadejko, prof. AM i klasie improwizacji prof. B. Grabowskiego. Otrzymywał stypendium Rektora AM dla najlepszych studentów. Czynnie uczestniczył w kursach mistrzowskich z zakresu dyrygentury chóralnej, organów, improwizacji oraz chorału gregoriańskiego. Posiada kilkunastoletnią praktykę jako organista, chórzysta i kantor liturgiczny. Jest autorem muzyki dwóch musicali dziecięcych oraz wielu aranżacji kameralnych i orkiestrowych.

PATRYK PODWOJSKI - organista Archikatedry w Gdańsku- Oliwie. Urodził się w Elmshorn (Niemcy). Ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w Starogardzie Gdańskim . Następnie rozpoczął naukę gry na organach w Diecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Pelpinie . Kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w  Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka, którą ukończył z wyróżnieniem. W 2016 r. ukończył studia I st. z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dr Hanny Dys i mgr Macieja Zakrzewskiego. Obecnie jest studentem roku dyplomowego. W 2018 roku rozpoczął również studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie.W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został osobowością 2015 roku powiatu Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Pełni funkcję prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej . Jest również dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu. Koncertuje aktywnie jako solista i kameralista, współpracuje ze znakomitym saksofonistą Szymonem Zawodnym tworząc duet "Sound of Fusion". Oprócz wykonawstwa muzyki organowej interesuje się rownież problematyką strojenia organów i ich naprawy. Odbywał praktyki u organmistrza Jerzego Kureckiego. W 2017 roku wydał debiutancką płytę nagraną na wielkich organach Archikatedry w Gdańsku- Oliwie.

Nie
OD: sob 08.09.18
DO: sob 15.09.18

Zobacz daty
20:00
Winda
Muzyka
Nie
Powtarza się co tydzień w sobota 2 razy.