Muzyka

Viva Viola Festivity

Jesteś tutaj

W 2014 roku altówka jest instrumentem roku. Świetną okazją, aby posłuchać brzmienia tego instrumentu będzie koncert Krzysztofa Tymendorfa – pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku, współpracownika wielu europejskich orkiestr, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej - EURO Chamber Music Festival w Gdańsku oraz Space Art Festival w Warszawie. Koncert odbędzie się w piątek 4 kwietnia o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Po koncercie odbędzie się finisaż wystawy „Chwile nieobecne” Magdy Rucińskiej.
Program koncertu:
 
J. S. Bach – II Suita wiolonczelowa d-moll  BWV 1008
J. S. Bach – III Suita wiolonczelowa C-dur  BWV 1009
H. Vieuxtemps – Capriccio na altówkę solo, op. posth, nr 9
G. Ligeti - sonata na altówkę solo (1991-94) 
K. Penderecki – Sarabande - J.S. Bach in Memoriam 
H. I. F. Biber – Passacaglia z sonaty nr XVI na skrzypce solo
 
Po koncercie odbędzie się finisaż wystawy „Chwile nieobecne” Magdy Rucińskiej.
 
Krzysztof Tymendrof pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie altówki prof. Ireny Albrecht oraz dr Błażeja Maliszewskiego. Jest gościnnym studentem Swedish National Orchester Academy. Doskonalił również swoje umiejętności na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien u prof. Wolfganga Klosa.
Współzałożyciel i członek Balthus Quartet, Indefiniti Quartet oraz Duo del Gesù. Wiedzę kameralną czerpał od znakomitości, m.in. Valentin Erben (Alban Berg Quartet), Apollon Musagète Quartet, Quatuor Ebène, Eberhard Feltz, Averis Kuyumjian. Współpracował jako kameralista z takimi artystami, jak m.in.: Christoph Hartmann, Tytus Wojnowicz, Krzysztof Podejko, Avri Levitan, Bartosz Koziak.
Od roku 2007 jest prowadzącym grupę altówek w najstarszej młodzieżowej orkiestrze na świecie – RIAS Jugendorchester, również ma funkcję lidera w takich orkiestrach, jak: Landesjugendorchester Bremen, Junges Philharmonisches Orchester Niedersachsen, Verler Vier Jahreszeiten Sinfonie Orchester. Współpracuje z takimi orkiestrami jak Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Elbląska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka, Cappella Gedanensis, Orkiestra Symfoników Gdańskich, Kapela Jasnogórska, Webern Symphonie Orchestra, International Mahler Orchester. Występuje na rozmaitych festiwalach w wielu krajach Europy.
W roku 2012 otrzymał stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej - EURO Chamber Music Festival, Gdańsk oraz Space Art Festival, Warszawa.
 
Partnerem koncertu jest Stowarzyszeniem Artystów „Zdolni do wszystkiego”.
 
„Chwile nieobecne” to zbiór rysunków oraz ilustracji stworzonych jakby na przekór teraźniejszości. Są one efektem  rozmyślań autorki nad pamięcią, nieobecnością i milczeniem. Zbiór ten nie jest jednorodny, a prace, które się na niego składają różnią się od siebie pod względem formatu oraz techniki wykonania. Związki pomiędzy niektórymi ilustracjami, rysunkami są dość luźne, niedookreślone. Inne prace są z kolei ściśle ze sobą powiązane; tworzą konkretne wypowiedzi, swoiste narracje. Na wystawie będzie można zatem dostrzec nie tylko poszukiwania treściowe, tematyczne, ale także formalne – różne sposoby myślenia o słowach i obrazach oraz relacji pomiędzy nimi.
 
Magda Rucińska - rocznik '84. Rysowniczka i recenzentka przez ostatnie dwa lata związana z działem recenzji „Zeszytów Komiksowych”. Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych UTP w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z rysunku dla studentów architektury wnętrz. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009/2010). Ukończyła studia lingwistyczne w Bydgoszczy oraz artystyczne na ASP w Poznaniu. Publikowała m. in. w "Lampie", "1zine" oraz w „Zwykłym życiu”. Lubi kulturowe przejawy złego gustu, nieudane filmy i kiepską literaturę.
 
 
 
 
 
 
Nie
04.04.14
piątek
18:00
Projektornia
Muzyka
Nie
https://www.facebook.com/events/1477211259162046/