Muzyka

WYŚpiew na WYSpie

Jesteś tutaj

"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury  
oraz  ZHP Chorągiew Gdańska zapraszają na cykl spotkań z kulturą tradycyjną Polski.

13 października 2018 (sobota), godz. 12:00 - 15:00

WYŚpiew na WYSpie - warsztaty przyśpiewek dla mężatek i panien

Ilość miejsc ograniczona do 12 osób.

Kiedyś żywy śpiew można było usłyszeć wszędzie. Teraz najczęściej dobiega z różnego rodzaju odbiorników. Kiedyś człowiek żył tak blisko NATURY, że słychać to było mocno w metaforycznych tekstach pieśni. Kiedyś śpiewał każdy. Teraz robią to nieliczni…
Podczas warsztatów „WYŚpiew na WYSpie” odmienimy tę sytuację. Wczujemy się w klimat Wyspy Sobieszewskiej. Ujmiemy ją w tekstach, tak jak ona nas ujmuje swoją PRZYRODĄ. Stworzymy własne, unikalne krótkie formy śpiewane zwane przyśpiewkami. Ptaki, foki, bursztyny, piasek, morze - staną się symbolami w rymowanych tekstach tworzonych do dawnych melodii mazurkowych. Wyłączmy odbiorniki. Włączmy głos i kreatywność!

Prowadzenie: Justyna Mazurkiewicz – śpiewaczka, bębnistka, tancerka, etnografka. Założycielka i członkini Stowarzyszenia Trójwiejska oraz zespołu Ztrój (wcześniej Kapela Przewłockiego), z którym zdobyła kilka nagród, m.in. 1. miejsce na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2011), czy 3. miejsce w konkursie Stara Tradycja w Warszawie (2014). Bada wiejskie tereny – głównie Kurpie i Kociewie – w poszukiwaniu starej dobrej nuty, po czym przekłada ją na własne miejskie ciało i głos. Korzysta przy tym z wcześniejszych doświadczeń zdobytych w teatrze tańca współczesnego. Dzieli się tym z innymi podczas warsztatów tanecznych i zajęć wokalnych – w tym z tworzenia własnych przyśpiewek oraz koncertów, potańcówek i różnych innych niecodziennych projektów, jak tradycyjne śpiewy w galeriach handlowych (2012). Tworzy też własne teksty, odnoszące się do współczesnego świata. Skończyła Podyplomowe Studia Logopedyczne, pisząc pracę na temat terapii białym śpiewem, na którego podstawie stworzyła artykuł do branżowego pisma Forum Logopedy. Pracuje z osobami w każdym wieku, od seniorów po przedszkolaki. Współpracowała również m.in. z Oddziałem Etnograficznym Muzeum Narodowego w Gdańsku, Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku i Gdyni, czy Teatrem w Oknie.

Wstęp wolny

MIEJSCE:
Galeria „Wyspy Skarbów” GAK.

ZAPISY:
tel. 58 323 91 15 lub poprzez
wyspaskarbow@gak.gda.pl

Nie
13.10.18
sobota
12:00
Wyspa Skarbów
Muzyka
Nie
https://www.facebook.com/events/280632266107240/